Jak se zbavit psychopata
Zdroj: vygenerováno pomocí Microsoft AI
Už jste o tom taky slyšeli, že v korporátním prostředí (a taky mezi právníky, ekonomy, lékaři…) je vyšší výskyt psychopatů než v běžné společnosti? A poznali byste je, kdybyste se s nimi setkali? Existuje proti nim nějaká obrana? Pojďme se postupně zamyslet nad všemi třemi otázkami.
Kdo je psychopat
Psychopati jsou lidé trpící antisociální poruchou osobnosti (nebo v širším slova smyslu poruchou osobnosti). Někdy se o nich mluví jako o lidech s morální poruchou mozku (a skutečně jinou stavbu mozku mají). Ve společnosti je jich 3-4% (ve vedeních velkých firem se mluví někdy až o 15%), přičemž 25% z těchto lidí jsou plnohodnotní psychopati a zbytek lze označit za deprivanty (neúplné psychopaty podle F. Koukolíka). Psychopaté jsou v podstatě dvojího druhu – úspěšní a neúspěšní. Ti neúspěšní sedí ve vězení, ti úspěšní ve vedení firem.
Podle čeho je lze poznat?
Nenechte se mýlit, nejedná se o žádné šílence, ale často normálně vypadající, racionální a často vysoce inteligentní lidi, kteří se odlišují od ostatních určitými charakterovými vlastnostmi – jsou často impulzivní, výstřední, neodpovědní a emocionálně chladní. Známe případy, kdy jedinci nacvičovali emoce, které pozorovali u ostatních v případě nějaké nešťastné události, doma před zrcadlem, aby je na příště mohli alespoň předstírat.
“Psychopati využívají povrchního šarmu, manipulace, zastrašování a násilí k tomu, aby mohli ovládat jiné a uspokojovat své sobecké potřeby. Nemají svědomí ani porozumění pro druhé, chladnokrevně si berou, co chtějí a dělají, co se jim zachce, porušují společenské normy i očekávání, aniž by měli jakýkoliv pocit lítosti či viny.”
Další poznávací znaky psychopata:
Rychle stoupají nahoru v mocenských strukturách. Moc je také to jediné, co je skutečně zajímá (Peníze to nejsou a pokud ano, tak pouze jako prostředek moci).
Jsou sociálně obratní a dobře přizpůsobení, okouzlující tyrani.
Často a „dobře“ lžou.
Setkáte se u nich s využíváním druhých lidí a snižováním jejich hodnoty. (Až 90% případů šikany v zaměstnání páchají masoví násilníci, většina z nich má vlastnosti psychopatů. 98 % případů násilník zaměřuje na jedinou osobu a ostatní podvádí a je na ně jako mílius. Tato jedna osoba je jím izolována od kolegů, stává se terčem veřejného zostuzování a je podrobována psychickému mučení, dokud nepodá výpověď anebo dokud u ní nedojde k nervovému kolapsu. Pak se násilník zaměří svou šikanou na další oběť. Jestliže násilník zjistí, že se šíří informace o jeho špatném chování, vytvoří konflikt mezi těmi, kteří shromažďují tyto informace.)
O potřeby svých podřízených se zajímají pouze v případě, že jim to vyhovuje.
Přivlastňují si zásluhy druhých.
Pokud se domnívají, že s nimi někdo soupeří o úspěch, neváhají ho podrazit tím nejzákeřnějším způsobem.
Kritiku druhých stupňují do nebeských výšin, ale kritiku svojí vlastní osoby nepřipouštějí.
Vybírají si a vytvářejí obětní beránky. (Většina lidí, kteří vyprávějí příběhy šikanování, jsou populární a úspěšní v zaměstnání. Psychopati se zaměřují na nejlepší pracovníky, aby si mohli přisvojit jejich úspěchy.)
Za každou cenu se sebeprosazují a strhávají na sebe pozornost druhých. Vidí všechny události v pojmech sloužících jejich vlastní kariéře. Často se potýkají s nepodloženými obavami, že je druzí chtějí poškodit. Vyhledávají přízeň nadřízených a současně nepodporují své podřízené.
Mnozí z nich jsou známé tváře:
Andrew Fastow (finanční ředitel Enronu),
Jeffrey Skilling (CEO Enronu, podílel se na kampani presidenta Bushe jr.),
Bernard Madoff (předseda burzy NASDAQ,
Jordan Belfort (Vlk z Wall Street) pachatel největší zpronevěry v dějinách USA
a nakonec u nás velmi populární Viktor Kožený.
Existuje vůbec proti psychopatům nějaká obrana?
Tohle je v podstatě nejsmutnější část článku, protože odpověď zní „Ne“. Jediná obrana je utéci, dostat se z vlivu psychopata. Jestliže se i přesto rozhodnete zůstat, pomůže vám kritické myšlení. Ověřujte si všechno, co vám řeknou. Chtějte důkazy jejich tvrzení (nenechte se zmanipulovat zobecňováním a předsudky typu: „Takhle se to prostě dělá.“, „Tohle je normální.“, „Ostatní to udělali úplně stejně.“ apod.). Zkoumejte, zda to, co vám tvrdí nebo po vás chtějí, je věcné, přesné, jasné, logické a má hloubku (nejedná se o nějaký povrchní výrok typu: „Stačí, když to uděláte.“ Vždy trvejte na objasnění důvodů.). V žádném případě se nenechte zatáhnout do jejich her a nekolaborujte s nimi. Jednejte s nimi vždy za přítomnosti svědků. Zachovejte si vlastní názor a neustupujte. A hlavně nečekejte změnu. Všechny výše uvedené rady však tváří tvář psychopatovi pravděpodobně stejně neobstojí. Je to mistrovský manipulátor. Bohužel.
Mgr. Zuzana Krajča
Pomáhám lidem jako jste vy s párovou a individuální psychoterapií přes 17 let. Věřím, že problémy a trápení se dají řešit a nemusíme v nich setrvávat. Psychoterapie je cestou, jak na nich pracovat.
Zvládneme to společně. Stačí se jen ozvat.