Čtyři kroky k charisma

Charisma

Zdroj: vygenerováno pomocí Microsoft AI

Věděli jste, že s charisma se nerodíme, ale lze si ho osvojit jako mnohé jiné dovednosti? Pokud na sobě chcete pracovat a charisma si vybudovat vedou k němu čtyři základní kroky.

Než otevřete pusu…

Komunikace patří mezi základní lidské potřeby. Když slovo “komunikace” zadáte do vyhledávače, vypadne na vás tisíce odkazů, nekonečné množství kurzů, workshopů a přístupů. To svědčí o tom, že pro mnoho lidí je otázka jak mluvit, jak se chovat a jak být v kontaktu s druhými velmi důležitá. Existuje nepřeberné množství metod, jak ke komunikaci přistoupit. Základním pravidlem toho, abyste byli úspěšní, dosahovali svých cílů nebo dokonce vyzařovali charisma, je potřeba začít dřív než otevřete pusu. Jak řekl Aristoteles: „Jsme tím, co děláme opakovaně“.

Existují čtyři základní předpoklady úspěšné interakce s lidmi: sebevědomí, nezávislost, integrita a chovat se autenticky.

Sebevědomí

Sebevědomí je vlastní jistota, že za to stojím. V komunikaci to znamená, že jste si vědomi vašich schopností, atraktivity (nejen sexuální), požadavků a toho, co si zasloužíte. Je to hluboký pocit vlastní jistoty. Když se vám ve vztahu s ostatními lidmi nedostává toho, co byste si přáli nebo potřebovali, nebojíte se si o to říct, anebo z takových vztahů odejít. Když už se sebevědomému člověku povede dostat do rozhovoru nebo vztahu, který mu nic nepřináší, diplomaticky se vymaní. Přitom cesta, kterou svoji hodnotu dáváme najevo, vůbec nemusí být vážná a seriózní. Naopak buďme hraví, nebojme se humoru. Nedávno jsem jela taxíkem na nádraží a chvíli potom, co jsme vyjeli, jsem zachytila pohled řidiče ve zpětném zrcátku a on řekl: „Někdo vás musí mít opravdu rád.“ „Proč myslíte?“, podivila jsem se. „Protože vám poslal mě!“ zazubil se bez jakéhokoliv zaváhání. V tu chvíli jsem si pomyslela: „To je super. Tenhle člověk je tak sebejistej.“ Naprosto to neříkal se záměrem, abych mu jeho slova potvrdila, prostě mi to jenom oznámil a usmál se takovým tím milým způsobem. A tohle je přesně ten druh sebevědomí, které bychom měli mít. Ne arogantní, plné sebedůležitosti, ale uvolněné a trochu pobavené tím, jak úžasné bytosti jako lidé jsme.

Nejistí lidé jsou pouze následovatelé, kteří hledají u ostatních sebepotvrzení. Mají strach říct, co cítí v případě, že si myslí, že ostatní to mají jinak. Snaží se přizpůsobit, aby dobře zapadli a ostatní je měli rádi. Jenže opak je pravdou. Většinou toužíme trávit čas v přítomnosti silných a sebejistých jedinců. Bohužel nebo spíš bohudík sebevědomí je něco, co nejde hrát jako na divadle, protože lidé okamžitě poznají z naší non-verbální komunikace, že je to jinak. Sebevědomí je cítit na míle daleko. Dobrá zpráva je, že na něm lze pracovat. Je to v psychoterapii poměrně častá zakázka.

Nezávislost

Nezávislost a sebeurčení je důležitá vlastnost charismatických a atraktivních lidí. Zjednodušeně to znamená, že máte život, který vás baví, ve kterém se cítíte spokojeni a nezávisíte při tom na nikom dalším: máte vlastní práci, která vám dává smysl, koníčky, u kterých zrelaxujete a svůj volný čas dokážete vyplnit aktivitami, které máte rádi. Nepřitažlivější jsou lidé, kteří milují svůj život. Ti dokáží svojí energií nabít i ostatní. Jistěže máme okolo sebe lidi, které máme rádi a jsou pro nás důležití, ale ani bez nich by se náš svět nezhroutil. Nezávislí lidé dokážou fungovat jako samostatné jednotky bez toho, aby je to nějakým způsobem trápilo. Znamená to věnovat se věcem, které podporují naší kreativitu a emočně nás dobíjejí, a to stejné platí o lidech. Žít život, který je atraktivní i pro ostatní lidi, znamená nejen přitáhnout si do něj takové, kteří jsou na tom podobně, ale i možnost si vybírat, s kým ho budete trávit. Ale ani v takovém případě to neznamená, že nám druzí nemohou obohatit život. Naopak. Blízcí nám přinášejí do života hodnoty a okamžiky, které sami vytvořit nemůžeme. Nezapomínejme dávat najevo svou vděčnost.

Integrita

Integrita je o tom, že víme, co jsou naše standardy a trváme na nich. Jestliže poznáte někoho, v jehož blízkosti byste, ať už z jakýchkoliv důvodů, rádi trávili více času a úplně překalibrujete svoje hodnoty jenom proto, abyste se mu nebo jí zalíbili, děláte přesný opak toho, co je integrita. A to platí od velkých problémů až po každodenní rutinu. Chovat loajalitu k přátelům, nebýt příliš kritický a nerozšiřovat zraňující pomluvy. Milé chování k personálu v restauraci. Říkat pravdu (respektujícím způsobem), i když to znamená, že se na mě můj partner naštve a možná se mnou nebude několik dní mluvit. Dát deštník, který jsem našla ve vlaku na „Ztráty a nálezy“, i když žádný nemám a vím, že příšerně zmoknu.

Autenticita

Vědět kým jsem může být oříšek. Není to zdaleka tak přirozené a jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Často to vyžaduje zkoumání, spoustu času stráveného sami se sebou, experimentování a vnímavosti k sobě. Být autentický potom znamená chovat se v souladu se svými vnitřními hodnotami a přesvědčeními, s tím, co si myslím a cítím. Nijak masivně se necenzurovat. Dovolit si být (trochu) šílený, když tím nikoho neomezuji nebo neubližuji. Být přirozeně spontánní.

Komukoliv se podaří integrovat tyto čtyři principy do života, stane se pro ostatní vyhledávaným nejen komunikačním partnerem.


Mgr. Zuzana Krajča

Pomáhám lidem jako jste vy s párovou a individuální psychoterapií přes 17 let. Věřím, že problémy a trápení se dají řešit a nemusíme v nich setrvávat. Psychoterapie je cestou, jak na nich pracovat.

Zvládneme to společně. Stačí se jen ozvat.


Previous
Previous

Proč je důležitá upřímnost